Wikizzjunarju:Lingwistika, psikoloġija, filosofija

Minn Wikizzjunarju
Jump to navigation Jump to search

Templates 'lex' and 'lexb' are still experimental. RFC and suggestions--Joelemaltais 17:02, 23 Mej 2005 (UTC).

Mudell:compactTOC2-en-mt

Indiċi bl-Ingliż[immodifika]

Kif inżid f'dan il-glossarju?

L-indici tat-termini bl-Ingliż mingħandhomx tifsir. Huma sempliċi listi ta-ekwivalenza.

* {{lex|kelma bl-Ingliż|kelma_bil-Malti}}

Wara li skond is sintassi ta' din it-template nikteb l-ekwivalenza tal-kelma, nikkopja dak li ktibt un nippastejaħ fl'indiċi bil Malti. Kull ma' rrid nbiddel hi ir referenża tat-template: lex issir lexb. It-tnejn flimkien awtomatikament jgħamlu cross-reference.

* {{lexb|kelma bl-Ingliż|kelma_bil-Malti}}
: hawn nikteb it-tifsira

Jekk ikun hemm artiklu relevanti fuq il wikipedja Ingliża ngnistgħu inżidu link interwiki fl-indiċi bl-ingliz. ez.

*{{lex|phoneme|fonema}}; [[w:en:phoneme|phoneme on 'en']]

A[immodifika]

B[immodifika]

C[immodifika]

  • constructivism

D[immodifika]

  • Mudell:lex ?? ukoll magħruf bħala 'language change'

E[immodifika]

F[immodifika]

G[immodifika]

H[immodifika]

I[immodifika]

  • Mudell:lex
  • Indo-European languages (a.k.a) Indogermanic languages

J[immodifika]

K[immodifika]

L[immodifika]

M[immodifika]

N[immodifika]

O[immodifika]

  • overt subject

P[immodifika]

Q[immodifika]

R[immodifika]

S[immodifika]

  • syntax
  • semantics

T[immodifika]

U[immodifika]

V[immodifika]

W[immodifika]

X[immodifika]

Y[immodifika]

Z[immodifika]

Indiċi u tifsir bil-Malti[immodifika]

* {{lexb|kelma_bl-Ingliż|kelma_bil-Malti}}
:hawn niktbu id-definizzjoni u it-tifsira bil Malti.

-A[immodifika]

meta (żbaljatament) ngħodd l'artiklu mal lessem li isegwi.
ez. Għarbi: al ma ماء --> Malti: ilma --> Malti l-ilma (l'Artiklu Għarbi sar parti mill-klema Maltija. (--> tfisser 'issir')

-B[immodifika]

Ċ[immodifika]

-D[immodifika]

fil-lingwistika tfisser it-tibdil bil-mod ta' lingwa jew ta' djallett, il-jwassal għall tibdil ta' l-istruttura. Għalkemm, dan it-tibdil jidher, li hu ??random??, ħafna drabi jiġbed f'ċerta direzzjoni. Eżempuju ta' dan il-proċess huma ?shifts? tal-vokali. L-iżvilupp fl-użu tal-kliem ukoll juri ċerta direzzjoni fit-tifsir tal-kliem li jingħataw tifsira iktar dejqa jew tifsira iktar wiesgħa.

-E[immodifika]

-F[immodifika]

Fil-lingwi naturali, il fonema hija l'unita' basika teoretika ta' ħoss li tista t-influenza it-tifsira ta'kelma. Konsekwentament, jekk tbiddel fonema f'kelma waħda, tista tipproduċi kelma oħra.

-G[immodifika]

[immodifika]

-Għ[immodifika]

-H[immodifika]

[immodifika]

-I[immodifika]

-J[immodifika]

-K[immodifika]

-L[immodifika]

-M[immodifika]

-N[immodifika]

-O[immodifika]

-P[immodifika]

MORFOLOĠIJA: Terminu użat għall sett ta' formi inflessi kollha kelma tista tieħu. Eż.: il-lista mgħotija f' (i) hija il paradigma tal-verb Russu delat 'tgħamel':

(i)	del-a-t	'to do'
	singular	plural		imperattiv
   1	del-aj-u	del-aj-em	sg.:	del-aj
   2	del-aj-es	del-aj-ete	pl.:	del-aj-te
   3	del-aj-et	del-aj-ut
   Past participle active:			del-a-l
   Past participle passive:		del-a-n
   Present participle active:		del-aj-uscij
   Present participle passive:		del-aj-emyj

-Q[immodifika]

-R[immodifika]

huwa fenomenu fejn il konsonanti fil verbi jiġu irduppjati. ħafna verbi Maltin ta' origini rumanz ghandhom jesibwixxu rddopjament: eż. jiffirma ‘sign’; jirrispetta ‘respect’; jissodisfa ‘satisfy’.
huwa ir-raddopjament tal-konsonanti tal-bidu wara kliem jispiċċa b'vokali ??short stressed??. FDan il fenomenu huwa komuni fit-taljan.
Il proċess li biħ nikkunsidraw xi-ħaġa astratta, bħala entità materjali. Din hija ?fallacy? mgħarufa bħala Whitehead's fallacy of misplaced concreteness, l-iżball fejn nikkonfondu sistema, li hija konstrutt, ma l-enttità fiżika li tiġi deskritta minn din is-sistema. Fis-sistemi soċjali ir-reifikazzjoni tiġi inkoraġġuta mil-użu tal-lingwa u hija bażi ta' ħafna proċessi li jibnu ir-realtà soċjali. (Krippendorff)

-S[immodifika]

-T[immodifika]

-U[immodifika]

-V[immodifika]

-W[immodifika]

-X[immodifika]

-Y[immodifika]

[immodifika]

-Z[immodifika]